З метою визначення професійних планів випускників шкіл спеціалісти з профорієнтації базових центрів зайнятості області наприкінці  кожного навчального року проводять соціологічне опитування. Згідно його результатів найпопулярнішою професією серед випускників цього року стала  професія лікаря. Далі найчастіше називалися спеціальності ІТ-сфери (програміст), вчителі, фармацевти, юристи, менеджери, військовослужбовці, кухарі та дизайнери.  Слід зазначити про стрімкий ріст популярності спеціальностей лікаря, фармацевта та полійцейського, які не мали такого попиту серед молоді у попередні роки. Як і раніше сталим попитом користуються спеціальності економіста, психолога, ветеринара та військовослужбовця. Серед робітничих професій найбільш популярними у випускників є професії водія, кухаря, електрогазозварника, перукаря та манікюрника.

Переважна більшість випускників (77 %) вже зробили вибір на користь тієї чи іншої професії (спеціальності), впевнені або в основному впевнені в правильності свого вибору. Як завжди найбільший вплив на випускників в питанні вибору професійного майбутнього мали члени родини (49 %). 91 % респондентів здобувати професію підуть відразу по закінченню школи. Відсоток молоді, яка взагалі не планує навчатися залишився на рівні показників минулих років - 0,8 %. Для оволодіння професією 74 % опитаних планують піти навчатися до вищих навчальних закладів, 18% – в ліцеї та професійно-технічні навчальні заклади, 5 % – навчатися на курсах, 3 % – готові піти учнем з подальшим одержанням кваліфікації.

Після здобуття фаху 27 % опитаних хотіли б працювати на державних підприємствах, установах, організаціях, 21 % – на підприємствах з іноземними інвестиціями, 23% – у приватному секторі, 13 % – хотіли б відкрити власну справу. У випадку проблем з працевлаштуванням 35 % респондентів звернуться по допомогу до батьків та рідних, 26 % – в службу зайнятості, 17 % – безпосередньо на підприємство. 21 % опитаних хотіли б на тривалий час (понад 3 роки) виїхати за кордон для навчання та роботи, 37 % випускників для отримання освіти та подальшого працевлаштування готові назавжди виїхати за кордон.

 Н.Люта, провідний фахівець відділу організації профорієнтації ОЦЗ