Одним із важливих складових вибору професії є аналіз можливих помилок на етапі професійного самовизначення. Помилковість вибору, окрім матеріальних затрат, містить великий психологічний негатив, що може призвести до розчарування, викликати почуття невпевненості в собі та в майбутньому привести до зміни професії.
- Вибір професії „за компанію”. Багато хто вступає до навчального закладу лише тому, що до цього ж навчального закладу вступає товариш.
- Зацікавлення лише зовнішньою стороною професії. Аналіз тільки зовнішніх критеріїв професії або обмежені , нереальні знання про професію.
- Категоричність вибору: „чорно-білий” варіант уявлень про сутність професійної роботи. Якщо професія подобається то все в ній здається гарним, і – навпаки.
- Тиск батьків або інших дорослих. Звичайно потрібно враховувати думку батьків, не так уже і погано, коли хтось хоче допомогти. Але все – таки молода особа повинна сама вирішувати, яку професію обрати.
- Престижність професії. Так звані „модні професії” – великий ризик того, що через деякий час спостерігатиметься надлишок володарів таких професій.
- „Професія, що обіцяє великі гроші”. Часто висока оплата праці вимагає великих фізичних, психічних, інтелектуальних зусиль. Сама по собі велика заробітна плата не є гарантом того, що робота буде приносити моральне задоволення.
- „Трудові династії”. Часи і обставини змінюються. Немає 100% гарантії, що здібності і схильності успадкуються. І навіть якщо хтось схожий на іншого у решті ознак, то саме у своїх професійних схильностях може відрізнятися.
- Перенесення ставлення до людини представника професії на відношення до самої професії. Дуже часто гарне ставлення до людини викликає бажання отримати таку професію, як у людини.
- Застарілість уявлень про процес праці. ( Лицювальник – плит очник у минулому і теперішньому).
- Професія – є продовження шкільних навчальних предметів. За кожним предметом стоїть велика кількість професій. Потрібно брати до уваги не тільки успіхи в навчанні, а й досягнення в різноманітних видах діяльності.
- Незнання або недооцінка власних фізичних протипоказань. Є багато професій, які мають певні вимоги до фізичного стану людини. Наприклад хронічні хвороби горла можуть зашкодити професії вчителя і т. ін.
- Невміння вірно оцінити власні здібності та можливості.