Одним з питань семінару в Лебединській міськрайонній філії Сумського обласного центру зайнятості для безробітних, які перебувають на обліку, було «Порядок стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати».

Відповідно до статті 43 Конституції України кожна особа має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. Але виникають прикрі випадки коли роботодавець не виплачує нараховану заробітну плату.

Заступник начальника Лебединського бюро правової допомоги Євгенія Логвіненко розповіла, що при звільненні працівника виплата всіх сум провадиться в день звільнення. Якщо працівник у цей день не працював, то кошти мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.Працівник може стягнути нараховану, але не виплачену заробітну плату в позасудовому або судовому порядку. Необхідно звернутися із заявою до комісії по трудових спорах (у разі її створення) без обмежень будь-яким строком. Для стягнення заборгованості працівник може звернутися до суду в порядку наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною) або позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання). Заява подається у письмовій формі та має містити докази перебування заявника у трудових відносинах із боржником (засвідчені копії наказу про прийняття на роботу, копія трудової книжки, копія трудового договору між роботодавцем і працівником, довідка з місця роботи тощо), а також підтвердження суми, яка стягується (будь-який належно оформлений документ, що вказує на розмір нарахованої заробітної плати та компенсації за порушення строків її виплати, зокрема довідка бухгалтерії боржника, розрахунковий лист чи копія платіжної відомості тощо). Суд стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку. Якщо розрахунок не проведений до розгляду справи – по день постановлення рішення. Відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності

Фахівчиня системи безоплатної правової допомоги Євгенія Логвіненко надає контакти слідуючих відділень бюро правової допомоги, куди можна звернутись за допомогою у разі порушень прав працюючих.

 Охтирський місцевий центр –
42706, м. Охтирка, вул. Перемоги,13. тел. (05446) 4-22-23

Великописарівське бюро правової допомоги –
42800,  смт. Велика Писарівка, вул. Ярослава Мудрого,1. тел. (05457) 5-15-20,  

Лебединське  бюро правової допомоги –
42200,  м. Лебедин, пл. Соборна,29. тел. (05445) 2-14-12

Тростянецьке бюро правової допомоги –
42600,  м. Тростянець, вул. Леоніда Татаренка, 4. тел. (05458) 6-60-52

Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги –

0-800-213-103     (Цілодобово, в межах України – безкоштовно)

Зателефонувавши за ним, можна дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.