22.12.2018 | 09:26

У Сумах відбувся форум «Кооперація в аграрній сфері як запорука зміцнення малого та середнього бізнесу Сумщини», в якому взяли участь представники фермерських господарств, обласної влади, Департаменту агропромислового розвитку, експерти офісу підтримки реформ пр. міністерстві аграрної політики та продовольства України, гості зі Львівщини, сусідніх із Сумщиною областей.
Як зазначалося, зараз у краю діють 18 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, більшість з яких багатофункціональні, а третина створена за підтримки спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, спрямований на громаду
Обласна влада постійно проводить організаційну робота щодо розвитку аграрної кооперації та сільських територій регіону
Зокрема, реалізується Програма розвитку агропромислового комплексу та сільських територій Сумської області на період до 2020 року, якою передбачено надання фінансової підтримки суб’єктам господарювання агропромислового комплексу, в тому числі і сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам.
Як повідомив директор Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА Олександр Маслак, понад 90 відсотків видів продукції, що сьогодні користується попитом на ринку, виробляється саме в особистих селянських господарствах, і ця тенденція зберігатиметься.
Зараз акцент необхідно роботи насамперед на виробництві плодово-ягідної продукції та молочарстві.
У форумі взяли участь представники Сумського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. За словами його директора, у перспективі у навчальному відділенні Державного навчального закладу «Сумський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості» в с. Хоружівка Недригайлівського району селяни навчатимуться за напрямком «Бджільництво». Зараз ведуться інтенсивні перемовини з головами громадських організацій (а їх в області 14) на предмет об’єднання та створення в недалекому майбутньому єдиного на Сумщині кластеру на базі навчального відділення в с. Хоружівка. «Основи бджільництва» включають: виконання сезонних робіт по догляду за бджолами; бджоляр-початківець; виробництво продукції бджільництва; збір та переробка маточного молочка; розведення та утримання бджіл.
Подібні активні та результативні переговори ведуться, за словами директора обласного центру зайнятості В. Підлісного, і за напрямком «Основи садівництва». Крім виробників плодоягідної продукції та тих, хто займається вирощуванням саджанців плодово-ягідних культур, до перемовин залучені науковці - інститут садівництва Національної академії аграрних наук та його підрозділ станція садівництва, яка розташована у Конотопському районі. В цьому напрямку є також висока вірогідність створення на базі навчального відділення в с. Хоружівка свого кластеру. Основи садівництва включають: вирощування декоративних рослин; догляд за садом у весняний період у фермерських господарствах; вирощування посадкового матеріалу – сіянців, саджанців та догляд за ними; сучасні технології вирощування ягідних культур; вирощування плодово-ягідних культур та безпека проведення робіт; переробка, зберігання та консервування плодів та ягід.
Додамо: вперше за всю історію існування 14 грудня 2018 року з ініціативи Сумської обласної служби зайнятості сесія обласної ради внесла доповнення до проекту Програми економічного і соціального розвитку Сумщини на 2019 рік та наступні 2020-2021 програмні роки. Стосуються вони пріоритету «Сільське господарство», а звучить так: «Інформаційно-просвітницький розвиток з питань агропромислового виробництва».
Це означає, що відтепер, розпочинаючи з 2019 року, з обласного бюджету щорічно виділятиметься 1 млн. грн на навчання фахівців об’єднаних територіальних громад, сільських, селищних рад з питань розвитку сільських територій та навчання незайнятого населення сільської місцевості на предмет агропромислового виробництва.