19.10.2016 | 17:10

В Сумах з 17 по 21 жовтня проходить п’ятиденний тренінг з проблематики вимушених переселенців, організований в рамках програми “Голос місцевих ЗМІ”. Програма реалізується Інститутом регіональної преси та інформації та Фондом Томсона, за фінансової підтримки ЄС. У тренінгу беруть участь журналісти ЗМІ різних регіонів України. Тренери – британський та український журналісти.

В Сумському обласному центрі зайнятості, в рамках проведення тренінгу, відбувся брифінг, де обговорювалася ситуацяї в області щодо надання соціальних послуг внутрішньо переміщеним особам. Співрозмовниками учасників зібрання стали Оксана Іванцова,

радник з питань ВПО Міністерства соціальної політики України в Сумській області; Наталія Куценко, начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню Сумського обласного центру зайнятості; Валентина Соболєва, начальник відділу соціальних гарантій Департаменту соціального захисту населення Сумської ОДА

Служба зайнятості Сумської області не залишається байдужою до проблем з працевлаштування громадян, які опинилися у складних життєвих умовах через тимчасову окупацію частини країни, проведення антитерористичної операції у східному регіоні. До базових центрів зайнятості звертаються особи які залишилися без житла, роботи та фінансової стабільності. Тому актуальним для них є питання працевлаштування. Протягом 2014, 2015 та січня - вересня 2016 років послугами служби зайнятості Сумської області користувалися 1605 осіб з числа переселенців. Розуміючи складну ситуацію, у якій опинились ці люди, спеціалісти докладають максимум зусиль для задоволення їх запитів. У центрі зайнятості вимушені переселенці отримують психологічну підтримку, допомогу у працевлаштуванні, інформацію та консультації щодо сприяння зайнятості, матеріальне забезпечення на випадок безробіття. Кожному пропонують взяти участь в оплачуваних громадських роботах та пройти професійну підготовку, перепідготовку або підвищити кваліфікацію. Для того, щоб вирішити питання працевлаштування якнайшвидше, фахівці служби з кожним працюють індивідуально. За цей період працевлаштовано 431 особу з числа переселенців.

Для оперативної допомоги зазначеній категорії осіб, спеціалісти центрів зайнятості відвідували місця їх тимчасового поселення, знайомили з основними тенденціями на ринку праці області та наявними актуальними вакансіями. Доводили інформацію щодо графіку роботи служби зайнятості та безперешкодного доступу до соціальних послуг (пошуку підходящої, постійної або тимчасової роботи, отримання статусу безробітного та допомоги по безробіттю).

Одним із заходів активної підтримки безробітних, в тому числі внутрішньо переміщених осіб, є професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації. За період з 2014 по вересень 2016 років проходили професійне навчання 47 внутрішньо переміщених осіб з числа безробітних за професіями: манікюрник, перукар, оператор котельні, кухар, швачка, продавець продовольчих товарів, основи малого підприємництва. 16 осіб з числа внутрішньо переміщених відкрили власну справу шляхом здійснення в установленому порядку виплати одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності. На даний час майже всі вони успішно здійснюють свою підприємницьку діяльність.

Прикладом успішної діяльності є:

Сопотницька Надія на обліку перебувала з 02.02.2016 року, зареєстрована м. Донецьк. Наразі проживає у місті Конотоп.

У жовтні 2015 року Н. Сопотницька була скерована спеціалістами Конотопського міськрайцентру занятості до участі у тренінгу Сумської обласної організації Ліги

соціальних працівників України "Професійна Ліга соціальних працівників Сумщини", яка отримала додаткове фінансування на продовження проекту "Негайна допомога внутрішньо переміщеним особам в Україні". У листопаді 2015 року розпочато додатковий відбір учасників тренінгу із самозайнятості для внутрішньо переміщених осіб. По закінченню тренінгу, безробітна успішно склала та захистила свій бізнес план. У грудні 2015 року особа отримала інструментарій для самозайнятості за напрямком пошиття та ремонт одягу. У лютому поточного року працевлаштована до ПП Налбандян Каріне Казарівна швачкою з компенсацією єдиного соціального внеску.

Кривошеєва Наталія - внутрішньо переміщена особа з м. Донецька, фактично проживає з родиною у с.Мутин Кролевецького району, має неповну вищу освіту за спеціальністю «Швейне виробництво», тривалий час працювала дизайнером інтрер’єру. 15.02.2016 року стала клієнтом служби зайнятості та після серйозних роздумів виявила бажання скористатися виплатою на підприємництво. Основний вид діяльності –виготовлення одягу та предметів інтер’єру під індивідуальне замовлення. Н.Кривошеєва має досвід у володінні креативним рукоділлям, так як більше 5 років працювала дизайнером інтер’єрів. Її послуги розраховані на широке коло споживачів з урахуванням індивідуальних особливостей. Такі послуги будуть вартувати не дуже дорого, але відповідатимуть смакам конкретних клієнтів. Цей вид діяльності відносно дешевий, потребує придбання лише машини для трикотажного полотна та парогенератора, супутніх товарів. Як суб`єкт підприємництва Н.Кривошеєва зареєструвалася лише з 28.04.2016 року, але станом на 23.09.2016 року в телефонній розмові підтвердила, що сільрада їй виділила приміщення, вона вже придбала необхідне обладнання та фурнітуру.

Суттєвим фактором підтримки безробітних в період пошуку роботи є участь в оплачуваних громадських та роботах тимчасового характеру, як мотивація до праці та засіб для одержання додаткового заробітку. Протягом 2014 - вересня 2016 років 143 особи з числа внутрішньо переміщених осіб брали участь в оплачуваних громадських та тимчасових роботах. Ці роботи були направлені на благоустрій міст та районів, польові роботи, ремонт об’єктів соціальної сфери, підсобні роботи. Безробітні громадяни були задіяні на об’єктах соціальної сфери села (дошкільні заклади, парки та сквери, будинки культури).

Внутрішньо переміщені особи залучалися до різноманітних групових профорієнтаційних заходів, які проводились спільно з представниками Департаменту соціального захисту населення, психологічної кризової служби, Міжнародної благодійної організації «Каритас».

Служба зайнятості розширює можливості працевлаштування вимушених переселенців шляхом компенсації зареєстрованому безробітному з числа внутрішньо переміщених осіб витрат для проходження попереднього медичного та наркологічного огляду, якщо це необхідно для працевлаштування, фактичних транспортних витрат на переїзд до іншої адміністративно-територіальної одиниці місця працевлаштування, витрат роботодавця на оплату праці за працевлаштування на умовах строкових трудових договорів, витрат роботодавця, який працевлаштовує зареєстрованих безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб, на перепідготовку та підвищення кваліфікації. Протягом 2015- вересня 2016 років працевлаштовано 28 внутрішньо переміщених осіб шляхом компенсації витрат роботодавця на оплату праці за працевлаштування на умовах строкових трудових договорів.

Наталія Куценко відповіла на численні запитання журналістів.



Про проект



“Голос місцевих ЗМІ: професійні стандарти та етичні норми у висвітленні конфліктів” — півторарічний проект, спрямований на розвиток регіональних медіа та запобігання виникненню конфліктів у громадах, шляхом публікацій збалансованих, етичних матеріалів про вимушених переселенців. Проект фінансується Європейським Союзом. Його реалізує медіа-консорціум із п’яти організацій: Фундація Томсон, Міжнародний Інститут регіональної преси та інформації (IRMI), Європейський центр журналістики, МEMO98 та Асоціація «Спільний простір».​