18.12.2017 | 13:18
Соціальна підтримка учасників АТО

На базі Сумського міського центру зайнятості пройшов інформаційний семінар для військовослужбовців та учасників АТО.

 До проведення заходу, крім спеціалістів центру зайнятості, долучилися представник Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради та директор «Центру надання соціальних, медичних та психологічних послуг учасникам бойових дій, учасникам АТО та членам їх сімей».

Як зазначила Литвиненко Вікторія (заступник начальника управління департаменту соцзахисту)- всі учасники АТО, точніше учасники бойових дій, після повернення додому отримують низку пільг та благ. Згідно зі статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», кожен з них має право на:

  • знижку у 75% на комунальні послуги, в тому числі на газ, електроенергію, воду, опалення в межах норм споживання;
  • безоплатне одержання ліків, лікарських засобів та виробів медичного призначення за рецептами вв
  • безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
  • безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, тощо.

Загалом нараховується 22 такі пільги. На всі ці блага місцевим бюджетам передбачені субвенції з державної скарбнички.

Та не все так просто відмітив Мордванюк Олександр (директор центру допомоги АТО). Щоб отримати гарантовані законом компенсації, треба отримати статус учасника бойових дій. Проте з цим у наших захисників Вітчизни виникають неабиякі проблеми. Їм допомагають у вирішенні цих питань і в самому центрі, і громадські організації, які опікуються і представляють інтереси учасників АТО у владних кулуарах. Центр створений і організований силами учасників АТО діє на повну силу і надає, такі вкрай необхідні послуги з  реабілітації здоров’я, як консультація лікаря, психологічна допомога, масажі, гідромасажі, заняття в тренажерному залі. Але крім цих напрямків, центр надає посильну допомогу у вирішенні проблемних питань різного плану. Так, як Олександр Васильович сам учасник АТО, то  для нього адаптація атошників та їх проблеми не пустий звук.

         Учасники інформаційного заходу розказували про наболіле.  Практично проблеми у даної категорії  по всій Україні однакові:

 1) довідка (нового зразка) часто у бійців відсутня;

2) посвідчення учасника бойових дій робляться в частинах по кілька місяців;

3) немає єдиного кабінету, куди може звернутися військовослужбовець для вирішення питань, пов'язаних з виплатами та іншими моментами (обіцяними Законом).

4) не кожен демобілізований має довідку про доходи, а вона також потрібна при оформленні низки документів.

5) важко дається пільгове виділення землі учасникам АТО, забезпечення житлом сімей загиблих.

Поряд з цими життєвими проблемами виникають і додаткові у адаптації на ринку праці: відсутність роботи і брак можливостей для самореалізації; низький рівень заробітної плати у запропонованих вакансіях. Тож Сумський міський центр зайнятості взяв на себе суттєвий вагар у вирішенні цих питань. Так з початку 2017 року до центру зайнятості звернулося 121 особа з числа учасників АТО. З них: працевлаштовано-79 осіб, проходили навчання -16 осіб, скористалися тимчасовою зайнятістю - 14 осіб.

Проблеми з реінтеграцією воїнів АТО в мирне життя не уникнути. Та вирішити це непросте завдання під силу у залученні до співпраці органів влади, соціальних партнерів, керівників ринкоутворюючих підприємств.