13.11.2017 | 15:27

10 листопада цього року при голові Сумської обласної державної адміністрації М.Клочку за участі народних депутатів України І.Молотка та А.Деркача, уповноважених представників інших нардепів від Сумщини відбулася наради з деяких питань соціального захисту учасників антитерористичної операції

Про звернення громадської організації «Спілка ветеранів АТО Сумської області» до народного депутата України Молотка І.Ф. щодо сприяння покращенню матеріально-технічної бази Сумського обласного клінічного госпіталю ветеранів війни інформував Володимир Лаврик, голова Громадської організації «Спілка ветеранів АТО Сумської області»

Про забезпечення земельними ділянками учасників антитерористичної операції в області інформувала Наталія Усик, начальник Головного управління Держгеокадастру у Сумській області.

Про монетизацію компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремим категоріям громадян в усіх видах транспорту на державному рівні інформував Володимир Дудченко, начальник управління інфраструктури облдержадміністрації.

Про забезпечення житлом учасників антитерористичної операції інформував Михайло Дубровський, директор Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації.

Про забезпечення працевлаштування учасників антитерористичної операції інформував Володимир Підлісний, директор обласного центру зайнятості.

Відбулося конструктивне обговорення порядку денного наради, вироблена дорожня карта соціального захисту учасників антитерористичної операції.

Для обласної служби зайнятості завдання працевлаштування учасників антитерористичної операції завжди було пріоритетним. Спеціалісти базових центрів зайнятості повсякденно тримають це питання на особливому контролі. Доля кожного учасника АТО вирішується у співпраці роботодавців та органів місцевої влади.

Упродовж 2015-2017 років послугами служби зайнятості користувалися 3993 учасника антитерористичної операції, використано 55956,5 тис. грн. коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Середній розмір допомоги по безробіттю склав 3,97 тис. грн.

Упродовж 2015-2017 років за сприянням служби зайнятості отримали роботу 780 учасників антитерористичної операції, у т. ч. самостійно створили нові робочі місця, шляхом виплати допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності 52 безробітних з числа учасників АТО. Напрямки підприємницької діяльності - надання побутових послуг: виробництво меблів, взуття, послуги з будівельних та покрівельних робіт, пасажирські перевезення.

З метою підвищення конкурентоспроможності на ринку праці охоплено професійним навчанням, шляхом підготовки, перепідготовки та підвищення їх кваліфікації, організації стажування безпосередньо на підприємствах, в установах та організаціях 140 безробітних з числа учасників АТО. Навчалися за професіями: водія автотранспортних засобів кат. С та Д, електрогазозварника, електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування, зварника пластмас, машиніста та оператора котельні. Підвищували кваліфікацію за направленнями: «Основи малого підприємництва», «Охорона праці та дотримання безпечного ведення робіт у хімічній галузі», «Основи обробки інформації та програмного забезпечення», «Охорона праці та дотримання безпечного ведення робіт в сільському господарстві», «Охорона праці та дотримання безпечного ведення робіт при обслуговуванні котельних агрегатів та установок, що працюють на різних видах палива». Працевлаштовано після проходження професійного навчання 122 учасника антитерористичної операції.

Суттєвим фактором підтримки безробітних, у період пошуку роботи є участь в оплачуваних громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру, як мотивація до праці і засіб для одержання додаткового заробітку. У період 2015-2017 років залучено до участі в оплачуваних громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру по благоустрою територій населених пунктів, зон відпочинку, впорядкуванню пам’ятників, меморіальних комплексів, на об’єктах соціальної сфери (навчальних закладів, закладів культури і охорони здоров’я) 267 безробітних числа учасників антитерористичної операції.

У 2015-2017 роках профорієнтаційна робота з демобілізованими учасниками АТО направлена на формування мотивації до одержання цивільних професій, адаптації на ринку праці, надання психологічної допомоги. За вказаний період фахівцями з профорієнтації Сумської обласної служби зайнятості було надано 14144 послуг з профорієнтації 5417 учасникам АТО (у т. ч. 1762 особам, які не мали статусу безробітного). Для вищезазначеної категорії осіб проведено 140 цільових заходів із залученням представників Департаменту соціального захисту населення, Центру сім’ї, дітей та молоді, Управління охорони здоров’я та різних громадських організацій. Проведено більше 20 тренінг-семінарів з психологічної підтримки, в яких взяло участь близько 400 осіб. З метою прискорення працевлаштування до заходів залучалися роботодавці ТОВ

"Сумифітофармація", ТОВ "Престиж-Лайн", ТОВ "Старт" та ін.

Налагоджена співпраця з обласним військовим комісаріатом та його районними відділами. В рамках співпраці в центрах зайнятості області проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед клієнтів служби зайнятості з метою підвищення обізнаності населення щодо прав, обов’язків і соціальних гарантій військовослужбовців, та можливостей проходження служби за контрактом – одним із альтернативних шляхів працевлаштування молоді сьогодні. Під час заходів представники військового комісаріату інформують учасників (молодь до 35 років) про умови проходження служби за контрактом, про грошове забезпечення військовослужбовців, про фонд службового житла, оздоровлення і відпочинку учасників АТО і членів їх сімей, таким чином підвищується привабливість військової служби. За звітній період проведено 247 заходів за участю представників військкоматів для 3359 незайнятих громадян, з них 190 безробітних з числа учасників АТО підписали контракт про проходження військової служби.

Станом на 1 листопада 2017 року на обліку в обласній службі зайнятості перебувало 390 безробітних даної категорії громадян. З них 343 особи з числа учасників антитерористичної операції продовжували отримувати допомогу по безробіттю, середній розмір якої складав 3973 грн.

З метою реалізації урядових рішень (розпорядження КМУ від 31.03.2015 р. №359-р «Про затвердження плану заходів щодо медичної, психологічної, професійної реабілітації та соціальної адаптації учасників антитерористичної операції»), надання адресної допомоги бійцям, які повертаються із зони проведення АТО, та вдосконалення системи інформування населення обласним центром зайнятості разом із соціальними партнерами розроблений і виданий «Довідник соціальних послуг», який вручений 967 учасникам антитерористичної операції.

На виконання пункту 14 розпорядження голови Сумської обласної держаної адміністрації від 03.04.2015 р. №175-ОД «Про додаткові заходи соціального захисту учасників антитерористичної операції в області». обласним центром зайнятості спільно з громадським фондом «Суми» створений інформаційно-консультаційний Центр «під одним дахом» для демобілізованих осіб, учасників АТО, який працює, починаючи з кінця травня 2015 року. Його повна назва: «Інформаційний центр бійців АТО».

З метою забезпечення занятістю безробітних з числа учасників АТО обласним центром зайнятості спільно з громадським фондом «Суми» проведено 13 виїзних семінарів: «Координація дій органів влади, громадських та волонтерських організацій, роботодавців по наданню допомоги учасникам АТО та членам їх сімей». У семінарах взяли участь керівники міст, районних державних адміністрацій, роботодавці регіону. До участі у заходах залучено 120 учасників антитерористичної операції. За результатами заходів забезпечено роботою 48 військовослужбовців, демобілізованих із зони проведення АТО, у т. ч. 15 осіб прийняті на військову службу за контрактом.

Можна навести чимало прикладів працевлаштування членів АТО зусиллями обласної служби зайнятості. Наприклад, протягом останніх двох років Шосткинський міськрайцентр зайнятості співпрацює з Шосткинським регіональним громадським об’єднанням Спілкою інвалідів та учасників бойових дій всіх війн, локальних конфліктів та антитерористичної операції «Захисник», головою якої є учасник АТО Віктор Осипенко. В центрі зайнятості регулярно проводяться заходи для учасників АТО, керівництво центру зайнятості має постійні ділові контакти з очільником «Захисника» з питань проблем учасників АТО.

Завдяки спільній роботі упродовж квітня 2017 року за направленням центру зайнятості працевлаштовані дорожніми робітниками до філії Шосткинського райавтодору безробітні з числа учасників АТО Сергій Оксентюк, Павло Білевич, Руслан Михайлюк.

Олександр Берлет демобілізувався у березні минулого року і з квітня того ж року став клієнтом служби зайнятості. Пошук роботи ускладнювався тим, що він проживає у сільській місцевості. Але завдяки зусиллям фахівців Сумського райцентру зайнятості у липні 2017 року Олександр працевлаштований водієм автотранспортних засобів до СФГ "Надія".