14.07.2017 | 15:22

Система не витримувала. Українські виші почали приймати документи від абітурієнтів. Подають такі – дистанційно, в електронному вигляді, а система давала збій.

Каталіна – цьогорічна випускниця. Для неї в пріоритеті гуманітарні дисципліни. Мріє вивчати правознавство. Говорить: «У мене є ще тиждень, я можу подумати, але насправді я буду подавати документи в Сумські виші, у місто Київ, Львів. Намагалася увійти у систему у мене вийшло, але якось у мене не склалося – не захотіла подавати – потім у мене вже не виходило, були різні помилки».

Дівчина сподівається втрапити на бюджетне місце. Та скільки їх буде нині й де саме – ніхто поки не знає. Микола Подопригора, заступник голови Сумської ОДА, каже, що про державне замовлення говорити зарано.

У Сумському аграрному виші – 25 спеціальностей. Вчитися платно це – від 7 тисяч 700 гривень – до 13,5 тисяч на рік.

У державному педагогічному університеті – 41 спеціальність. Річні ціни на платне навчання коливаються від 8 тисяч 450 гривень до 10 тисяч 100 гривень.

У Сумському державному університеті – 38 спеціальностей. Найдорожча коштує 25 тисяч гривень, найдешевша – 10 тисяч 400.

У Сумській філії Харківського національного університету внутрішніх справ навчають за єдиною спеціальністю «правознавство». Його ціна тут (якщо не втрапив на бюджет) – 14 тисяч 400 гривень.

За перший день вступної кампанії сумські виші зібрали понад 350 заяв. З цим були проблеми.

Валерій Жмайлов, проректор із науково – педагогічної та навчальної роботи СНАУ, говорить: «Маємо 8 заяв тому, що є певні проблеми із базою, тобто багато звернень – база перевантажується і подача не відбувається».

Роман Васькін, відповідальний секретар приймальної комісії СумДУ, розповів: «Система працює в зі збоями, але з сайту на вчорашній день до СумДУ надійшло 350 заяв, за різними спеціальностями».

Любов Пшенична, перший проректор Сумського державного педагогічного університету, каже: «Важко прослідкувати скільки зареєстрованих абітурієнтів, але вже 4 заяви ми маємо»

Світлана Шоптенко, член приймальної комісії Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ, говорить: «Система дуже погано працює, вона зависає. Ми не можемо переглянути скільки заяв було надіслано за минулу добу».

Чому сайт подачі документів працював з проблемами нам дізнатися не вдалося. Прокоментувати нам пообіцяли у Міністерстві освіти та науки України після офіційного запиту. Такий ми надіслали, але у зазначений час відповіді не отримали.

Закінчується вступна кампанія у вишах 20-го і 26-го липня. Раніше – для тих, хто вступає на основі співбесіди, вступних іспитів або творчих конкурсів, пізніше – хто подає винятково сертифікати ЗНО.

За інформацією Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти, на Сумщині на 200 балів склали тести 7 випускників: 3 – Олександрівської гімназії, по одному, які навчалися у школах №1 та №6 та два – з Шостки. Найвищі бали отримали 5 випускників із математики, 1 з біології та 1 з англійської.

Загалом, тести склали 6,5 тисяч цьогорічних випускників. Майже стільки ж сумські виші видали дипломів про вищу освіту.

Два випускники університетів офіційно заявили: не можуть знайти роботу. Про це повідомили у Сумському міському центрі зайнятості, коментуючи наявність вакансій для людей із вищою освітою. Людмила Савченко, начальник відділу взаємодії з роботодавцями Сумського міського центру зайнятості, розповіла: «У Сумському міському центрі зайнятості на обліку стоїть 2128 осіб із них 35 %, тобто 767 осіб, віком до 35 років. Більшість це особи, які мають вищу освіту. Роботодавці потребують висококваліфікованих спеціалістів більшість робітничої направленості: токарі, електрогазозварники, електромонтери, кухарі, швачки. Для осіб з вищою освітою – інженерні спеціальності».