Враховуючи важливе значення правової освіти в розбудові України як правової держави, з метою виховання у громадян поваги до законів і прав людини, з нагоди 60-ї річниці проголошення Загальної Декларації прав людини, в Роменському міськрайонному центрі зайнятості були започатковані семінари для безробітних на тему “Офіційне працевлаштування – мій захист”. До проведення заходів долучилися представники Роменського бюро безоплатної вторинної правової допомоги Костянтин Яковенко та Алла Єрньєй. Вони акцентували увагу присутніх на законодавстві, яке передбачає права і свободи людини і громадянина та їх захист в Україні в сучасних умовах. Крім того, ознайомили присутніх щодо видів правових послуг, у тому числі при порушенні прав людини під час прийому на роботу та звільнення з роботи, зокрема: захист, здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну допомогу в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру; правової допомоги по встановленню належності правовстановлюючих документів; вирішення спадкових правовідносин, розповіли, що для надання правової допомоги залучаються кваліфіковані юристи, адвокати, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Фахівці надали також інформацію про правові відносини у сфері зайнятості: порядок укладання трудового договору, цивільно-правової угоди, контракту та різницю між ними, а також звернули особливу увагу на можливі види шахрайства зі сторони працедавця, які стають можливими через невміння громадян користуватися конституційними правами, недостатній рівень правової освіти, що призводить до порушення соціальних гарантій.
Начальник відділу активної підтримки безробітних Лариса Шебедя навела вагомі приклади, чому не варто погоджуватися на роботу без належного оформлення трудових відносин. По-перше, якщо людина отримує заробітну плату в «конверті», до страхового стажу цей період зараховано не буде, оскільки внески на пенсійне страхування не сплачувались. По-друге, не буде гарантованого розміру заробітної плати, доплат, надбавок та інших заохочувальних виплат; не буде права на відпустку, в т.ч. і на відпустку в зв’язку з вагітністю та пологами; не буде права на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною; не буде права на достроковий вихід на пенсію, якщо робота пов’язана з шкідливими умовами праці; не буде права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань. У подальшому такий працівник не матиме гарантій щодо збереження роботи, може бути звільнений у будь-який момент без попередження і вихідної допомоги. Крім того, відсутність страхових внесків не дасть такому працівнику змоги отримувати державну допомогу у разі втрати роботи при зверненні до центру зайнятості або може бути підставою для відмови у призначенні різного виду допомог та субсидії.
По закінченню семінару громадяни отримали кваліфіковані юридичні консультації з проблемних для них питань: порядку надання документів для отримання субсидії, отримання грошової компенсації витрат на санаторно-курортне лікування окремим категоріям громадян, з питань оформлення спадщини тощо. Зазначимо, що представники Роменського місцевого бюро з надання безоплатної вторинної правової допомоги відтепер мають змогу надавати безкоштовні юридичні консультації та іншу правову допомогу в приміщенні Роменського міськрайонного центру зайнятості на постійній основі.