14.12.2018 | 16:08

Вперше за всю історію існування 14 грудня 2018 року з ініціативи Сумської обласної служби зайнятості сесія обласної ради внесла доповнення до проекту Програми економічного і соціального розвитку Сумщини на 2019 рік та наступні 2020-2021 програмні роки. Стосуються вони пріоритету «Сільське господарство», а звучить так: «Інформаційно-просвітницький розвиток з питань агропромислового виробництва». 
Це означає, що відтепер, розпочинаючи з 2019 року, з обласного бюджету щорічно виділятиметься 1 млн. грн. на навчання фахівців об’єднаних територіальних громад, сільських, селищних рад з питань розвитку сільських територій та навчання незайнятого населення сільської місцевості на предмет агропромислового виробництва. 
Сесія обласної ради, як і годиться, призначила виконавців такого давно очікуваного напрямку фінансування: департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації, обласний центр зайнятості, райдержадміністрації, виконкоми міських, сільських, селищних рад, ОТГ.
- Перед сесією ми плідно попрацювали з департаментами облдержадміністрації, депутатським корпусом, аби досягти своєї мети, - розповідає директор обласного центру зайнятості Володимир Підлісний. - При цьому акцент робили на сільську місцевість. Адже саме селяни найбільше сьогодні потерпають. Нещодавно відкрили навчальне відділення Державного навчального закладу «Сумський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості» в с. Хоружівка Недригайлівського району. На його базі створили Центр сприяння розвитку об`єднаних територіальних громад Державної служби зайнятості у Сумській області.
Основними напрямами діяльності Центру сприяння розвитку ОТГ ДСЗ у Сумській області є надання платформи для діяльності осіб, які опікуються питаннями розбудови місцевого самоврядування та децентралізації влади, для забезпечення їхньої співпраці; забезпечення територіальних громад висококваліфікованими фахівцями; сприяння вирішенню проблеми безробіття серед мешканців територіальних громад та реалізація спільних проектів із створення нових робочих місць; підготовка та поширення тематичних експертних консультацій (роз’яснень), методичних рекомендацій з питань, пов'язаних з регіональним та/або місцевим розвитком, здійсненням інвестицій, наданням послуг населенню у сферах охорони здоров'я, освіти, культури, спорту, роз’яснення земельного та водного законодавства, порядку реєстрації речових прав на землю, нерухоме майно та їх обтяжень, благоустрою та комунальних послуг; охорони громадського порядку; пожежної безпеки, соціальних послуг; інновацій, підприємництва, туризму, енергоефективності, транспортної інфраструктури; реалізація інформаційно-просвітницьких ініціатив, що пояснюють реформи децентралізації та регіональної політики; організація, проведення та надання платформи для участі у зустрічах з науковцями, підприємцями та представниками громадських об`єднань, що зацікавлені в комплексному розвитку територіальних громад, відповідно до Стратегії регіонального розвитку Сумської області; допомога в розробці стратегічних документів щодо розвитку місцевого самоврядування; проведення презентацій, конференцій, виставок, семінарів, круглих столів з питань допомоги територіальним громадам.
За словами В.Підлісного, на сьогодні деталізована дорожня карта, виокремлено десять завдань Центру сприяння розвитку ОТГ ДСЗ у Сумській області: організація охорони громадського порядку; цивільний захист населення та охорона праці; запровадження енергозберігаючих технологій; санітарне та епідеміологічне благополуччя населення громади; безпечна експлуатація будівель та споруд; культура та зелений туризм; землевпорядкування; освіта та охорона здоров’я; надання першої медичної допомоги та догляд за хворими; основи роботи на персональному комп’ютері.
У перспективі у навчальному відділенні Державного навчального закладу «Сумський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості» в с. Хоружівка Недригайлівського району селяни навчатимуться за напрямком «Бджільництво». Зараз ведуться інтенсивні перемовини з головами громадських організацій (а їх в області 14) на предмет об’єднання та створення в недалекому майбутньому єдиного на Сумщині кластеру на базі навчального відділення в с. Хоружівка. «Основи бджільництва» включають: виконання сезонних робіт по догляду за бджолами; бджоляр-початківець; виробництво продукції бджільництва; збір та переробка маточного молочка; розведення та утримання бджіл.
Подібні активні та результативні переговори ведуться, за словами В.Підлісного, і за напрямком «Основи садівництва». Крім виробників плодоягідної продукції та тих, хто займається вирощуванням саджанців плодово-ягідних культур, до перемовин залучені науковці - інститут садівництва Національної академії аграрних наук та його підрозділ станція садівництва, яка розташована у Конотопському районі. В цьому напрямку є також висока вірогідність створення на базі навчального відділення в с. Хоружівка свого кластеру. Основи садівництва включають: вирощування декоративних рослин; догляд за садом у весняний період у фермерських господарствах; вирощування посадкового матеріалу – сіянців, саджанців та догляд за ними; сучасні технології вирощування ягідних культур; вирощування плодово-ягідних культур та безпека проведення робіт; переробка, зберігання та консервування плодів та ягід.