Серед активних заходів сприяння зайнятості населення, які здійснює державна служба зайнятості, вагоме місце посідають громадські роботи. У Законі України "Про зайнятість населення" зазначено, що громадські роботи є видом суспільно корисних оплачуваних робіт в інтересах територіальної громади. Ця форма тимчасової зайнятості має очевидну користь для безробітного – дає можливість покращити власне матеріальне становище, а також пришвидшити процес працевлаштування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року №175 затверджено Порядок організації громадських та інших робіт тимчасового характеру. Порядок визначає механізм організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, а також фінансування їх організації.
До виконання громадських робіт на добровільних засадах залучаються такі категорії осіб:
- зареєстровані безробітні;
- особи, які перебувають на обліку в територіальних органах Державної служби зайнятості у районах, містах, районах у містах як такі, що шукають роботу;
- працівники, які втратили частину заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення до 50 відсотків передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції.
На осіб, які беруть участь у громадських роботах, поширюються державні соціальні гарантії, передбачені законодавством про працю та зайнятість населення і загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Громадські роботи виконуються виключно на створених для цього тимчасових робочих місцях. З особами, які беруть участь у громадських роботах, роботодавці укладають в письмовій формі строкові трудові договори на строк, що сумарно протягом року не може перевищувати 180 календарних днів. Про участь осіб у таких роботах роботодавці вносять записи до трудових книжок відповідно до законодавства про працю. Період участі зареєстрованих безробітних у громадських роботах зараховується до страхового стажу в разі наступної їх реєстрації або перереєстрації. До громадських робіт не відносяться роботи, що пов’язані з ризиком для життя, відповідно до Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26 січня 2005 року №15.
Фінансування організації громадських робіт здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів та коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Організація громадських робіт здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад за участю територіальних органів із залученням на добровільних засадах роботодавців та надає місцевим громадам можливість виконувати роботи, що відповідають потребам територіальної громади, залучати безробітних до виконання суспільно корисних робіт. Ці роботи дають позитивний результат як для безробітних, так і для населених пунктів, в котрих вони проживають. Адже завдяки проведенню громадських робіт в населених пунктах підтримуються чистота й порядок. Направлені безробітні виконують роботи з
благоустрою територій населених пунктів, придорожніх смуг, упорядкування кладовищ, місць меморіальних поховань, пам'ятників, братських могил, здійснюють надання допомоги одиноким пристарілим громадянам в обробітку присадибних ділянок, забезпечення паливом.
Роменський міськрайонний центр зайнятості постійно розвиває співпрацю з усіма зацікавленими сторонами соціального партнерства, проводить інформаційно - роз’яснювальну роботу серед населення щодо залучення незайнятого населення до участі в громадських роботах, а фахівці центру зайнятості завжди готові надати дієву допомогу.