Національна соціальна сервісна служба України розробила пам’ятку для осіб, постраждалих від торгівлі людьми та для посадових осіб, відповідальних за встановлення статусу такої особи.
Торгівля людьми – це порушення прав людини, при якому її експлуатують з метою отримання вигоди. Постраждалими вважаються особи, які потрапляють у трудове, сексуальне або домашнє рабство. Це лише кілька з багатьох видів такої торгівлі.
Форми торгівлі: примусова праця, рабство, звичаї, подібні до рабства чи підневільного стану, втягнення у злочинну діяльність, використання у жебрацтві, використання у порнобізнесі, усиновлення (удочеріння) з метою наживи, сексуальна експлуатація, продаж дитини, примусова вагітність, проведення дослідів над людиною без її згоди, вилучення органів у людини, залучення у боргову кабалу, використання у збройних конфліктах ( використання осіб, що знаходяться у підневільному стані іншої особи для виконання нею бойових завдань пов’язаних з поваленням державної влади або порушення суверенітету і територіальної цілісності).
Індикатори визначення, що людина є постраждалою:
- невідповідність умов праці або надання послуг обіцяним;
- обмеження у вільному пересуванні;
- заборона вільного спілкування з рідними;
- застосування погроз або насильства;
- вилучення паспортів, інших документів;
- примус до виконання роботи або надання послуг;
- утримування заробітку або невиплата взагалі;
- примус виплачувати неіснуючі борги;
- примус жебракувати або займатися протиправною діяльністю;
- використання у збройних конфліктах проти волі.
Ознайомитись із детальною інформацією можна у пам’ятці нижче.