Питання про те, які професії будуть затребувані на найближчу перспективу, турбує багатьох. Перш за все, випускників – адже попереду пошук першої “справжньої” роботи. Але не тільки їх. Люди, які планують перекваліфікуватися і підлаштуватися під потреби мінливого світу, теж воліють тримати руку на пульсі подій. Цей матеріал буде корисний і тим, і іншим – всім, хто зацікавлений бути затребуваним, хоче знайти цікаву і прибуткову роботу, радимо читати далі.

Як розвивається ринок праці?

Почнемо з постановки питання. Говорити про професії, які будуть популярними  в 2018 році, не зовсім вірно. Потреби ринку праці безпосередньо залежать від процесів, що відбуваються в соціально-економічному житті суспільства: глобальних – на світовому рівні, і локальних – на рівні місцевому. Саме під них підлаштовується ринок праці. Наприклад, із зростанням популярності індустрії краси значно зросла потреба в перукарях, майстрах манікюру і фітнес-тренерах.

У середині цього ринку також існує рух. У останні роки в моду ввійшли натуральні брови, і кожен поважаючий себе салон тепер тримає в штаті майстра, якого називають бровістом – хоча років 10-15 тому це була велика рідкість. Цей приклад хоч і локальний, але все ж демонструє, що потреба у фахівцях того чи іншого профілю величина, вона постійно змінюється, і рік – занадто короткий термін, щоб на нього орієнтуватися.

Прогнози щодо ринку праці складаються щонайменше на десятиліття. І, щоб розрахувати свою кар’єру на цей термін, варто враховувати як ті процеси, які відбуваються на світовому ринку, так і ті, що торкаються внутрішнього.

Затребувані професії в нашій країні

Отже, саме час придивитися до особливостей розвитку економіки в своєму регіоні. Цільові програми, що приймаються урядом, підтримка тих чи інших галузей науки, зведення великих підприємств – все це означає, що буде і потреба у фахівцях відповідного профілю. Але в яку ж сторону краще дивитися?

Наприклад, уряд України заявляє про IT як один з пріоритетних напрямків економіки. Значить, фахівці в області високих технологій будуть затребувані.

Крім того, аграрні країни (у тому числі і Україна) активно розвивають органічне та фермерське землеробство. Це вимагає залучення великої кількості професіоналів, які вміють працювати на землі – а значить, формує серйозну нішу. В цілому тенденції ринку праці в найближчі роки можна звести до дев’яти головних напрямків. Давайте розглянемо їх докладніше.

 

  • Інженери. “Мода” на економічні та юридичні спеціальності призвела до дефіциту фахівців технічних напрямків, причому такі співробітники потрібні не тільки на інженерні та технічні посади – менеджерів середньої ланки також шукають серед людей з профільною освітою.
  • Фахівці в сфері IT. Потреба в такому продукті постійно зростає. Все більше галузей нашого життя стають комп’ютеризованими. В IT йдуть не тільки за затребуваністю, а й за високими заробітними платами. Праця айтішників практично не вимагає фінансових вкладень – грубо кажучи, потрібні тільки комп’ютер і інтелект фахівця. А це, у свою чергу, відкриває широкі можливості для співпраці з іноземними компаніями. Фахівець на outsource може отримувати високу зарплату, живучи в невеликому містечку і витрачаючи набагато менше, ніж у столиці.
  • Фахівці з нанотехнологій. Надмалі частинки використовуються в найрізноманітніших областях промисловості: машинобудуванні, медицині і т.п. Провідники і напівпровідники, новітні матеріали для імплантації та протезування, перев’язувальні і лікарські препарати – в їх виробництві використовуються наночастинки. Крім того, нанотехнологи працюють в аграрному секторі над селекцією нових видів рослин.
  • Маркетологи. Торгівля – одна з галузей економіки, яка найбільш динамічно розвивається. Продавати більше, краще, завойовувати нові ринки і їхні сегменти – конкуренція вимагає професійних рішень. В сучасному бізнесі з продажу без маркетолога обійтися вже не можна. Значить, їх потрібно буде все більше.
  • Працівники сфери обслуговування. Індустрія послуг розвивається так само стрімко, як і торгівля, а тому – постійно потребує припливу нових кадрів. Найбільш затребуваними є співробітники індустрії краси та розваг, в числі останніх – ресторанний і туристичний сегменти.
  • Логісти. Великий обсяг товару, який необхідно продати, потребує складування та ефективного розподілу. Грамотно управляти цими процесами можуть тільки люди зі спеціальними знаннями й уміннями. Тому вчитися логістиці – хороше вкладення часу і грошей. Освіта швидко окупиться і буде актуальною ще не одне десятиліття.
  • Фахівці з екології. Утилізація відходів, забруднення ґрунтів та водойм, захист зелених насаджень і т.п. – всі ці питання стоять дуже гостро не тільки у нас, а по всьому світі. Різниця лише в тому, що на Заході багато що вже вдалося або вирішити, або зрушити з мертвої точки. Але у нас “зелений” рух тільки розгортається.
  • Хіміки. Їх завдання на найближчі роки - зайнятися розробкою альтернативних джерел енергії. І, хоча, це завдання міждисциплінарне (над нею трудяться і фізики, і екологи, і інженери), найбільша відповідальність лежатиме саме на хіміках. Факультети технічних вузів, які довго пустували, скоро знову заповняться студентами. Це привід встигнути вступити туди, поки конкурс невеликий . Попит на таких фахівців однозначно зростатиме.
  • Медики. Майбутнє за геронтологами і фахівцями, що займаються питаннями продовження життя. Ця – одна з важливих загальносвітових тенденцій. До тієї ж галузі можна віднести і естетичну медицину – адже вона, в принципі, значною мірою спрямована на те, щоб продовжити і життя, і молодість – нехай навіть тільки зовні.

Приблизно так буде виглядати ринок праці в найближчі роки, серед яких і новий 2018. Але ці списки виглядають неповними без ще одного пункту, з яким погодиться будь-який топ-менеджер. Найбільш затребуваними були, залишаються і будуть справжні професіонали. Тому не так уже й важливо, що написано в дипломі, головне – бути справжнім експертом, і тоді ви з великою ймовірністю будете  Затребуваними.