В Україні введений карантин. Сумська обласна служба зайнятості для запобігання поширенню коронавірусної інфекції  також запровадила запобіжні дії. Та це не означає, що робота центрів та філій зупинилася.

З 16 березня скасовані всі масові та групові заходи, заплановані для населення та роботодавців. Зокрема - семінари, тренінги, круглі столи, зустрічі, наради, міні-ярмарки вакансій. Установлені обмеження візитів безробітних з метою пошуку роботи (у період карантину -  не частіше одного разу на 30 календарних днів). Тимчасово призупинено проведення особистого прийому громадян, а співпраця з роботодавцями проводиться з використанням дистанційних форм комунікації.

 Які послуги в умовах карантину можна отримати?

- На сьогодні відсутній особистий контакт з клієнтом. Перед призначеним днем відвідування фахівці служби зайнятості зв’язуються з безробітними телефоном, інформують, що на час карантину візити відтерміновуються. Необхідно в день прийому повідомити телефоном, що з ними все в порядку. По завершенню карантину служба зайнятості працюватиме в плановому режимі. Також телефоном або засобами електронного зв’язку шукачі роботи отримують інформацію про наявність прийнятних пропозицій працевлаштування та рекомендації як отримати необхідну інформацію з питань зайнятості в режимі онлайн за допомогою офіційних веб-ресурсів державної служби зайнятості. Зокрема, на сайті «Єдине соціальне середовище» (www.dcz.gov.ua), «Освітній портал» (skills.dcz.gov.ua), «Профорієнтація та розвиток кар’єри» (profi.dcz.gov.ua), а також на регіональній сторінці Сумського обласного центру зайнятості (sum.dcz.gov.ua ) та сторінках у соціальній мережі «Фейсбук».

На першому поверсі центрів зайнятості та філій в зручному місці знаходиться скринька для прийому документів. Вона для тих, хто незважаючи на карантинні перестороги, все ж вирішив завітати до центру зайнятості за допомогою чи консультацією. Поряд із облаштованим  місцем для самообслуговування клієнтів - кімната, де відвідувач може вимити та висушити руки. Приміщення прибираються із дезінфікуючими засобами кожні дві години – тут безпечно. До речі, одночасно у приміщенні центру зайнятості можуть знаходитися не більше 10 осіб.

Щодо  отримання статусу безробітного. Люди, котрі лишилися без роботи, можуть бути зареєстрованими як засобами електронного зв’язку, так і через скриньки для прийому кореспонденції. В куточку для відвідувачів, крім скриньки, знаходяться всі потрібні документи, які треба самостійно заповнити. Там все досить просто і зрозуміло. Якщо є запитання – ми до клієнта не виходимо, а допомагаємо йому по телефону.  Реєстрація документів та їх опрацювання кар’єрними радниками  відбувається два рази на день. За результатами з відвідувачем зв’язується фахівець, який спеціалізується на конкретному питанні. Тому обов’язково при оформленні документів необхідно вказати актуальні контактні дані, за якими людина перебуває на постійному зв’язку.

Також на період карантину розроблений алгоритм дистанційної взаємодії з роботодавцями - без контакту з клієнтами. – В разі бажання роботодавця забрати на роботу людей, які знаходяться на обліку у службі зайнятості. роботодавець, використовуючи електронний зв’язок, надсилає замовлення. – Фахівці служби телефонують клієнту, для якого така робота підходяща, і якщо він погоджується видається направлення та призупиняються відвідування і людина працює. Особисті прийоми відновляться вже після закінчення карантину.

Служба зайнятості працює в штатному режимі. Зв'язок не порушується, робочий процес не зупиняється.

Анонс/Подія: 
Анонс події